Banánkenyér és sütőtök krémleves
Legyünk otthon a konyhában!
Szeretnénk segíteni a hétköznapokban így, hogy otthon az egész család.
Köszönjük a fantasztikus recepteket a Parfé Gasztroblog szerkesztőinek!
Banánkenyér
Hozzávalók egy őzgerinc formához
- 3 érett banán
- 2 tojás
- 100 olvasztott vaj
- 160 g barnacukor (ez fontos, finomabb, mint a fehér)
- 180 g liszt
- 1 kk só
- 1,5 csapott kiskanál sütőpor
- 1 kk fahéj
- 150 g különböző dió/mogyorófélék
- 75 g csokicsepp (ezt én költöttem hozzá, ezek olyan keserű csoki golyócskák, amik nem veszítik el a formájukat sütés közben. Ha ilyen nincs, akkor érdemes más keserű
- csokit választani, tejcsoki nem annyira jó bele)
- opcionális: egy evőkanál tejföl
A sütőt 170 fokra előmelegítjük. A sütőformát kivajazzuk és vékonyan kilisztezzük.
A tojásokat a barnacukorral és az olvasztott vajjal robotgéppel/habverővel elkeverjük. Egy másik lábasban a hámozott banánokat villával szétnyomkodjuk nagyjából, maradhatnak darabok. Ehhez keverjük a fahéjat és a tejfölt (én ezt nem próbáltam, de állítólag még krémesebb lesz tőle). Ezt is hozzákeverjük a tojásos krémhez.
Egy harmadik tálban elkeverjük a lisztet, a sót és a sütőport. Ezt a száraz keveréket részletekben a tojásos masszához adjuk.
A diót/mogyorót/mandulát egy száraz serpenyőben zsiradék nélkül megpirítjuk kicsit. Én nem is törtem ezeket most össze, egészben hagytam mindent. Mehet a tésztához, ahogy a csoki is.
A formába öntve egy órát sütjük. Kb 35 p múlva érdemes ránézni, ha már sötétebb színe van, akkor fedjük le alufóliával a sütés végig. Tűpróbával ellenőrizzük. 10 Percet hagyjuk a formában kihűlni, utána szépen ki lehet belőle borítani
Sütőtök krémleves
- 1 sütőtök
- 2-3 répa
- 1-2 hagyma
- 1-2 fokhagyma
- tejszín
- só, leveskocka, fahéj
- víz
- olaj
Első körben meghámozunk mindent, a répát és a tököt és a hagymát, feldaraboljuk őket nyugodtan nagyobb darabokra, úgyis össze lesz a végén turmixolva. A fokhagymát bekészítjük a fokhagymanyomóba, vagy szintén felvágjuk nagyjából. Egy nagyobb lábasban olajat hevítünk és beledobjuk először a hagymát, ezt sózzuk, majd a fokhagymát. Mikor már kezd üveges lenni, rádobjuk a zöldségeket(tehát a tököt és a répát), és kicsit átforgatjuk. Ezután felöntjük vízzel, nem kell, hogy teljesen ellepje, ha van egy passzoló fedőnk, akkor úgyis átfő. Lefedve közepes fokozaton főzzük. Én otthagytam a konyhában, néha ránéztem, de nem kell őrizgetni. Mikor már jó puhák a zöldségek, akkor lehúzzuk a lábast a tűzhelyről. És itt kell kicsit figyelni, nekem ugyanis volt, hogy túl sok vizet hagytam a zöldségek alatt, és a leves túl híg lett, amin ha már össze van turmixolva, akkor nehéz segíteni. Ezt megelőzendő, ha úgy érezzük túl sok a lé, valamennyit öntsünk le róla a biztonság kedvéért egy másik lábasba, mielőtt turmixolnánk. Már turmixoláshoz hozzáadunk egy pohár tejszínt, hogy lássuk a leves állagát. Szóval összeturmixoljuk az egészet. Ha túl sűrű értelem szerűen visszaöntünk a léből, ha az sem elég, akkor simán csapvízzel hígíthatjuk. Mehet bele húsleveskocka, -por, vegeta, kinek mi van otthon, és egy kis fahéj. Néha rakok bele szerecsendiót is, de nekem leginkább a fahéjas verzió jött be. Utána már csak össze kell egyszer főzni, és kész is.